BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

Röportaj: ROBINSON’UN YENİ EARTH 2 KURGUSU


Arkadaşlar bundan sonra yayınını yaptığımız çizgi romanların yazarları ve çizerleriyle yapılmış röportajları daha sık göreceksiniz. Sonuçta haftalık -tabi orada aylık- takip edilen bir yayın için böyle şeyler tuz-biber-baharat oluyor.

   İlk röportajımız CBR'ın, Earth-2 serisi yazarı James Robinson ile yapmış olduğu röportaj. Seri daha başlamadan önce yapılmış olsa da hem hikayeyi takip edenler, hem de hikayeye başlamakta kararsız olanlar için gayet güzel bir röportaj.

Çeviren: TopFury

James Robinson şaheserleri ile tanınmış ödüllü bir çizgi roman yazarıdır. Yaptığı her işin altından başarı ile kalkan yazarı, bu sefer de DC’nin ‘’Altın Çağı’’nın yenilenmiş bir kurgusu ile görüyoruz. Bu sefer bizlere Justice Society’nin (Adalet Topluluğu, Birliği değil) değişik bir versiyonunu sunuyor. Üstelik bu sefer yalnız da değil, Dark Knight filminin senaristlerinden David Goyer ile birlikte.

DC Yepyeni 52 serilerini yayınlamaya başladığından beri gözle görülür en büyük eksik Justice Society serileriydi. Ancak şirket bu eksiği, Flash ve Green Lantern gibi karakterlerin Altın Çağ versiyonlarını taşıyan Earth2 serileri ile giderdi. Daha da önemlisi, Robinson yalnızca işin başı. Parlak yıldızlardan Nicola Scott, Ivan Reis ve Joe Prado da ekibin içinde.

Earth2 serisinin, DC ikonlarının Altın Çağını kapsadığını söylemiştik, tıpkı 1985’de yayınlanan ve 2009’da animasyonu çıkan ‘’Crisis on Infinite Earths mini serilerindeki gibi. O dönem Marv Wolfman ve George Pérez’in başlattığı furya, DC’nin multi-evreninin 2007 yılında 52 evrenine bağlanması ile sonuçlandı.

Kulağa biraz karışık mı geldi? Korkmayın. Robinson bizlere, Yepyeni 52 ile birlikte gelen Earth2 serisinin yeni okuyucular için harika bir başlama noktası oluşturduğunu söylüyor. Ve eski okuyucular içinse kaygılanacak bir şey olmadığını, onlar için Earth2’de çok fazla sürpriz hazırladıklarını müjdeliyor.

CBR: Yepyeni 52 serisinin başarısının en büyük nedenlerinden birisi de, hikâyeyi anlama kolaylığı. Okuyucuların Earth2 evrenine giriş yapabilmeleri için, DC evreninin geçen son 50 yılından da haberdar olmalarına gerek yok, öyle değil mi?


Robinson: İçinde bulunduğumuz gibi bir bilim-kurgu çağında, Earth2 evrenini konsept olarak çok da zorlayıcı bulmuyorum. Bu evreni oluştururken yapmaya özen gösterdiğim şeylerden birisi de okuyucuyu sıkmamaktı. Earth2 dünyası, bu dünyanın geçmişinde yaşanan olaylara farklı bir bakış açısı getirilerek oluşturuldu. Ve bir yazar olarak, alternatif bir evren kurgusu yaratırken okuyucuyu öyküden koparmamak da benim için en önemli şeylerden birisiydi. Yani ne yeni DC evreni için, ne bu alternatif evren için, ne de ana evren ile Earth2 evreni arasındaki bağlantılar için; okuyucuların herhangi bir zorluk çekeceğini düşünmüyorum.

CBR: Peki ya eski Earth2 konseptini seven sadık DC okuyucuları? Bu yeni evren ile birlikte geçmiş tüm 50 yılı unutmaları mı gerekiyor?

Robinson: Aslına bakarsanız bu eski Earth2 evrenine giriş gibi bir ders olarak da algılanabilir. ‘’Crisis on Infinite Earths’’ serisini yaparken de bunun gibi düşünceler vardı. O zamandan beri zaten Jay Garrick olsun, Alan Scott olsun ana karakterler olarak aynı evrende yaşıyorlardı. Ancak yaşlıydılar. Biz de olması gerektiği gibi bir reform yaptık ve artık yaşlı olmamaları gerektiğine karar verdik. Artık hepsi yirmili yaşlarda seyrediyor. Tabi bunun yanında hikâyenin temel kurgusunda da değişiklikler yaptık. Örneğin bu karakterlerin güçlerini nasıl ve de neden kazandıkları gibi. Kahraman olmalarının dışında, her karakteri eşsiz kılan onlara özgü başka birer özellikleri daha var ki bence Earth2 evrenini eğlenceli kılan da bu. Eğer eski kafalılık etmez ve yeni şeylere açık olurlarsa, eski okuyucularımız da bu evrenden oldukça keyif alacaklardır.

CBR: Peki Earth2’nin kurgusu Yepyeni52 serileri ile paralel bir gidişata mı sahip yoksa geoff Johns’un ‘’Adalet Birliği’’ ya da Grant Morrison’un ‘’Action Comics’’ serileri gibi apayrı bir düzlemde mi ilerliyor?

Robinson: Çok fazla ipucu vermek istemiyorum ama şunu söyleyebilirim ki önceki seriler ile arasında bağlantı kurabilecekleri keyifli bir evren bu.

CBR: Peki bu seri kendisini tamamı ile Earth2’ye mi adayacak yoksa ana evren ile iç içe geçecek mi?

Robinson: Bakın, dediğim gibi çok fazla ipucu vermek istemiyorum. Kesin olan şu ki, bu evren büyük DC projesinin en önemli yapı taşlarından. Gidişatın nasıl olacağı yazarlarımızın elinde, ya da değil (gülüşmeler) Ama şu an için, seri kendine has bir dünyaya sahip ve öncelikle bunun bir oturması gerekiyor. Unutmayın ki burada yeni bir dünya kuruyoruz, sadece bir takım değil. Bu yüzden de hepsinin bir araya gelip pat diye takım olmalarını istemiyorum. Yani ilk sayıdan karşınıza çıkıp da ‘’Hey, merhaba, hadi takım olalım sonra da gidip birkaç düşman ile savaşırız’’ demeyecekler. Biraz daha zor olmalı. Takımın nasıl oluştuğunu, her birinin kişiliklerini ya da bir tehlike durumunda ayrı ayrı nasıl tepkiler vereceklerini birlikte keşfedeceğiz. Düşündüğünüz gibi Justice Society’i kurup birden kavgaya girişmeyecekler yani. Ve tekrarlıyorum, Earth2’de her karakter kendine has çok farklı özelliklere sahip olacak.


CBR: Çizgi roman okumayan insanlar bile Superman’in, Batman’in ya da Wonder Woman’ın kim olduklarını bilir. Ancak Earth2 için konuşacak olursak, Jay Garrick’i, Alan Scott’ı ya da Al Pratt’ı bilen çok da kişi yoktur. Bu karakterler hakkında bizleri biraz aydınlatabilir misiniz?


Robinson: Yapmaya çalıştığım en büyük şeylerden birisi de bu karakterlerin her birini eşsiz hale getirmekti. Çünkü bilindiği üzere Earth2 evrenine de Justice Society topluluğuna da bayılırım. İlk olarak, artık 40’larında karakterler değil bunlar. 20’lerinde, genç ve orijinal karakterler ile sağlam bağları olan yeni karakterler.

İlk sayıdan da gözlemleyebileceğimiz üzere Al Pratt, ülkesini ve dünyayı korumayı amaçlayan cesur ve tutkulu bir asker. Düşünmeyi pek sevmese de koca bir yüreği var. Onun yerinde olsa geri çekilebilecek birçok insanın aksine, hiçbir tehlikeden kaçınmaz ve korkmaz. Hikâye sürdükçe daha da ilgi çekici bir hale gelen bu karakterin yıldızının ilk sayıdan itibaren parlamasını istemiştim çünkü tüm olaylar bir bakıma onunla ilgili olabilir.

Alan Scott Earth2 için gerçekten büyük bir adamdır. Uzun boylu, enerjik, karizmatik aynı zamanda evrenin en cesur ve zengin adamlarından biri. Sanki dünyayı koruyan beyaz atlı prens gibi bir şey.

İnsanlık için, dünya için gerekirse canını feda etmeye hazır. Bir kahramanda olması gereken her şeye sahip. Sanırım karakterin ilk çıktığı 40’lı yıllarda pek de böyle değildi, yani zamanla bu evrimi Justice Society sayesinde gerçekleşti. Bu karakterin ideal kahraman fenomenine uymasını her zaman sevmişimdir. Bu yüzden de bu özelliğini korumak istedim.

Ve Jay Garrick… Ne söyleyebilirim ki? Jay Garrick her zaman favorimdir. Çünkü onda herkesten bir parça vardır. Güvenebileceğiniz bir dost aynı zamanda birlikte takılabileceğiniz bir arkadaş. Sanki Orta-Amerika’yı simgeliyor gibi. Aslına bakarsanız gerçek hayatımda tanıdığım herkesin de bu karakter gibi olmasını dilerdim.

Bu karaktere bu şekilde yön verdiğim için oldukça gururluyum. Yani 21 yaşında ve henüz büyümeye, gelişmeye açık bir karakter. Hayatına normal olarak devam eden bir çocuk birden bire kahraman olmak zorunda kalıyor. Bazıları zenginlik içinde doğar bazıları ise bir ömür bunu bekler ve burada da Jay ödülünü alıyor. Genç bir zihin ve ışıldayan gözler, üzerine düşen görevi kabul edip kahramanlığa başlıyor. Hem bir yazar hem bir okuyucu olarak, Earth2 evreninin böyle bir çocuğa ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü hem öyküye anlama kolaylığı katıyor hem de onu eğlenceli bir hale getiriyor.

CBR: Flash’ı, Green Lantern’ı ve Atom’u ilk sayıdan görebilecek miyiz yoksa her birinin teker teker birer kahraman oluşlarına mı şahit olacağız?

Robinson: Bunu söylemekten kaçınacağım. İşin sırrı da burada ya. İnsanların röportajları bu gizemli havaları yüzünden sevmediğinin farkındayım ama her şeyi de dökmek istemiyorum. Okuyucuların bunu deneyimleyip tadını çıkarmalarını yeğelerim.

CBR: Flash, Lantern ve Atom bu hikâyenin ana kahramanları olsalar da Batman, Superman ve Wonder Woman her zaman büyüklerdir. Peki bu alternatif dünyada bir yer edinebilecekler mi?

Robinson: Tıpkı 40’lardaki Justice Society gibi, büyük üçlünün burada pek işleri yok. Ama genel olarak bakacak olursanız, etkilerini her yerde görebilirsiniz. Diğer sorularına bir cevap olarak da, evet ana evren Earth2 için oldukça önemli olsa da, Jay Garrick, Alan Scott ve Al Pratt’ın herkesin beklediğinden farklı düzeyde karşınıza çıkmaları sizi oldukça şaşırtacak.

CBR: Konsept için en uygun sanatçılardan biri olan Nicola Scott ile çalışıyorsun. Peki o bu proje için ne ifade ediyor?

Robinson: Daima şu insanla, bu insanla çalışmak nasıl diye soruyorsunuz ya, bence röportajların dedikodu kısmı bu. Nicola’nın girdiği her işe tereddütsüz adımımı atarım. Harika işler çıkarıyor. Kesinlikle aksiyon bağımlısı biri. Dinamik ve eğlenceli. Üstelik Trevor Scott da çinileme de bir harikadır Nicola’nın çizimlerini farklı bir boyuta taşıyor. Ve eminim ki onlar da bu dinamik ‘’yeni dünya kurmaca’’ takım konseptinden oldukça memnundurlar.

Unutmadan, Ivan Reis’in de elinden harika kapaklar çıkıyor, söylemesi. Kaçırmayın!